Skip to content

637 Texas DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Nov 30, 1995

Property Information

Block401.03
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,374
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
30%
Improvement Value:$227,500
70%
Total Assessment$323,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,891+5.2%
2024$5,600+18.6%
2023$4,722+0.4%
2022$4,701+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5324, Page 301

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 4319, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1964