Skip to content

1459 Cedarhurst DriveToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
May 5, 2021

Property Information

Block401.05
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,098
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
31%
Improvement Value:$218,800
69%
Total Assessment$316,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,769+5.2%
2024$5,484-4.3%
2023$5,731+0.4%
2022$5,706+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft2,098DeedBook 18475, Page 426Recorded5/13/2021

Property Sale

Sale
$286,000
DeedBook 14224, Page 1222

Property Built

Built

Year Built: 1966