Skip to content

654 Montana DriveToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$341,900
Last Sale Date
Dec 27, 2019

Property Information

Block401.05
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,234
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
29%
Improvement Value:$258,000
71%
Total Assessment$364,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,628+5.2%
2024$6,301-1.6%
2023$6,400+12.4%
2022$5,696+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$341,900
Sq Ft2,234DeedBook 17739, Page 503Recorded1/3/2020

Property Sale

Sale
$201,000
Sq Ft2,234DeedBook 17561, Page 1723Recorded8/6/2019

Property Sale

Sale
$288,000
DeedBook 14471, Page 626

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4623, Page 463

Property Built

Built

Year Built: 1967