Skip to content

1472 Cedarhurst DriveToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 29, 2008

Property Information

Block401.06
Lot77
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,587
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
37%
Improvement Value:$198,900
63%
Total Assessment$313,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,716+5.2%
2024$5,434-1.9%
2023$5,541+0.4%
2022$5,517+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 14115, Page 866

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 5383, Page 669

Property Sale

Sale
$92,493
DeedBook 5099, Page 772

Property Built

Built

Year Built: 1967