Skip to content

655 Montana DriveToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Date
Jun 19, 2005

Property Information

Block401.09
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,994
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
36%
Improvement Value:$201,700
64%
Total Assessment$313,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,712+5.2%
2024$5,430-1.6%
2023$5,516+0.4%
2022$5,492+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 12226, Page 301

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5047, Page 198

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 3595, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1967