Skip to content

644 Huckleberry LaneToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Date
Nov 17, 1995

Property Information

Block401.10
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,094
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
32%
Improvement Value:$212,400
68%
Total Assessment$312,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,689+5.2%
2024$5,408-4.4%
2023$5,654+0.4%
2022$5,629+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5322, Page 543

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 4580, Page 392

Property Built

Built

Year Built: 1971