Skip to content

619 Montana DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 23, 2013

Property Information

Block401.10
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings2
ZoningR90
Sq Footage1,870
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
34%
Improvement Value:$186,700
66%
Total Assessment$282,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,148+5.2%
2024$4,894-1.2%
2023$4,952+0.4%
2022$4,931+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 15518, Page 1265

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1964