Skip to content

645 Wyoming DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 18, 2020

Property Information

Block401.11
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,834
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
31%
Improvement Value:$218,300
69%
Total Assessment$317,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,778+5.2%
2024$5,492-1.8%
2023$5,594+0.4%
2022$5,569+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,834DeedBook 18035, Page 741Recorded9/2/2020

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 10421, Page 1820

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4707, Page 286

Property Sale

Sale
$61,884
DeedBook 4086, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1964