Skip to content

633 Wyoming DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Jan 2, 2018

Property Information

Block401.11
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,994
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
35%
Improvement Value:$193,500
65%
Total Assessment$296,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,399+5.2%
2024$5,132-0.9%
2023$5,178+0.4%
2022$5,155+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$124,000

From:

To:

Sq Ft1,994DeedBook 17361, Page 1852Recorded1/18/2019

Property Built

Built

Year Built: 1964