Skip to content

1480 Nevada DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jan 19, 2022

Property Information

Block401.11
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,694
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
34%
Improvement Value:$189,300
66%
Total Assessment$285,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,195+5.2%
2024$4,939-2.0%
2023$5,040+0.4%
2022$5,018+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,694DeedBook 18876, Page 653Recorded1/21/2022

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,694DeedBook 18578, Page 1345Recorded7/13/2021

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5019, Page 688

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4601, Page 780

Property Built

Built

Year Built: 1964