Skip to content

1496 Nevada DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$185,500
Last Sale Date
Jan 11, 2002

Property Information

Block401.11
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,969
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
33%
Improvement Value:$207,100
67%
Total Assessment$309,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,629+5.2%
2024$5,351-4.0%
2023$5,576+0.4%
2022$5,552+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,500
DeedBook 10704, Page 1716

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4986, Page 628

Property Built

Built

Year Built: 1964