Skip to content

1425 Nevada DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 18, 2010

Property Information

Block401.12
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,140
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
32%
Improvement Value:$204,000
68%
Total Assessment$301,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,481+5.2%
2024$5,210+17.8%
2023$4,421+0.4%
2022$4,402+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 3736, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1964