Skip to content

613 Texas DriveToms River, NJ 08753

Built 1967

Owner
---
Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Nov 14, 2025

Property Information

Block401.12
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,610
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
32%
Improvement Value:$210,300
68%
Total Assessment$310,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,651+5.2%
2024$5,371-5.2%
2023$5,666+0.4%
2022$5,641+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft1,610DeedBook 20218, Page 1875Recorded12/8/2025

Property Built

Built

Year Built: 1967