Skip to content

1441 Nevada DriveToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 7, 2022

Property Information

Block401.12
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,386
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
31%
Improvement Value:$216,500
69%
Total Assessment$313,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,709+5.2%
2024$5,427+5.3%
2023$5,153+0.4%
2022$5,130+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,386DeedBook 19117, Page 267Recorded7/29/2022

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 15549, Page 270

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5768, Page 271

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 5711, Page 926

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 3918, Page 760

Property Built

Built

Year Built: 1964