Skip to content

1509 Windsor AvenueToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 20, 2008

Property Information

Block401.14
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,874
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
34%
Improvement Value:$186,300
66%
Total Assessment$283,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,106+5.2%
2024$4,854+1.1%
2023$4,802+0.4%
2022$4,781+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965