Skip to content

1556 Chatham DriveToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$491,000
Last Sale Date
Oct 2, 2023

Property Information

Block401.14
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,874
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
29%
Improvement Value:$235,600
71%
Total Assessment$331,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,038+15.0%
2024$5,252-5.2%
2023$5,541+0.4%
2022$5,517+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$491,000
Sq Ft1,874DeedBook 19505, Page 1293Recorded10/10/2023

Property Sale

Sale
$257,000

From:

To:

Sq Ft1,874DeedBook 15620, Page 116Recorded8/21/2013

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5371, Page 800

Property Sale

Sale
$50,367
DeedBook 3886, Page 749

Property Built

Built

Year Built: 1965