Skip to content

1533 Windsor AvenueToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Feb 4, 2010

Property Information

Block401.14
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,717
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
32%
Improvement Value:$203,600
68%
Total Assessment$300,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,474+5.2%
2024$5,203-2.1%
2023$5,316+0.4%
2022$5,292+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 14530, Page 434

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 3714, Page 626

Property Built

Built

Year Built: 1965