Skip to content

1581 Chatham DriveToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$95,816
Last Sale Date
Nov 27, 1992

Property Information

Block401.15
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,967
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
37%
Improvement Value:$179,700
63%
Total Assessment$284,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,184+5.2%
2024$4,928-9.1%
2023$5,423+0.4%
2022$5,400+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$95,816
DeedBook 5559, Page 551

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4986, Page 562

Property Built

Built

Year Built: 1965