Skip to content

1656 Shady LaneToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Oct 17, 2008

Property Information

Block401.15
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,734
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
26%
Improvement Value:$240,000
74%
Total Assessment$323,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,882+5.2%
2024$5,591-7.5%
2023$6,047+0.4%
2022$6,021+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 14139, Page 488

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 12539, Page 1887

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5717, Page 5

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5302, Page 119

Property Sale

Sale
$45,900
DeedBook 3708, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1971