Skip to content

1517 Chatham DriveToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$123,500
Last Sale Date
Mar 18, 1996

Property Information

Block401.15
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,633
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
38%
Improvement Value:$160,000
63%
Total Assessment$256,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,662+5.2%
2024$4,431-9.0%
2023$4,870+0.4%
2022$4,848+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$123,500
DeedBook 5353, Page 546

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 5061, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1965