Skip to content

1533 Chatham DriveToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Oct 15, 2002

Property Information

Block401.15
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,717
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
28%
Improvement Value:$241,500
72%
Total Assessment$337,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,146+5.2%
2024$5,842-4.3%
2023$6,105+0.4%
2022$6,078+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 11045, Page 772

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 4113, Page 667

Property Built

Built

Year Built: 1965