Skip to content

1349 Lakewood RoadToms River, NJ 08755

Built 2021
Church/Charitable

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Apr 3, 2019

Property Information

Block402
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class10
Description1B
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage363
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,000
64%
Improvement Value:$162,000
36%
Total Assessment$450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$19,417+183.7%
2022$6,844+4.5%
2021$6,547-59.7%
2020$16,250-11.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft363DeedBook 17443, Page 1449Recorded4/17/2019

Property Sale

SaleMulti
$696,154
DeedBook 14500, Page 1039

Property Sale

SaleMulti
$840,000
DeedBook 12086, Page 622

Property Sale

Sale
$961,600
DeedBook 10052, Page 1053

Property Sale

Sale
$605,000
DeedBook 4758, Page 487

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4155, Page 115