Skip to content

4 Parkway DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
Feb 19, 1994

Property Information

Block405.01
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,332
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
26%
Improvement Value:$338,400
74%
Total Assessment$457,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,334+5.3%
2024$7,918+12.9%
2023$7,014+0.4%
2022$6,984+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$149,900
DeedBook 5144, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1960