Skip to content

6 Marbil AvenueToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
Apr 21, 2020

Property Information

Block405.02
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,569
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
29%
Improvement Value:$242,500
71%
Total Assessment$341,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,972+5.5%
2024$5,661+2.0%
2023$5,550-3.9%
2022$5,775+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$309,000
Sq Ft1,569DeedBook 17895, Page 860Recorded5/20/2020

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 10070, Page 711

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4927, Page 569

Property Built

Built

Year Built: 1961