Skip to content

1169 Marlane RoadToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$356,000
Last Sale Date
Jul 27, 2020

Property Information

Block405.04
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,492
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
26%
Improvement Value:$272,000
74%
Total Assessment$369,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,723+5.3%
2024$6,387+2.5%
2023$6,230+0.4%
2022$6,203+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$356,000

From:

To:

Sq Ft1,492DeedBook 18019, Page 1908Recorded8/21/2020

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,492DeedBook 16670, Page 463Recorded2/28/2017

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5324, Page 211

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5278, Page 710

Property Sale

Sale
$49,900
DeedBook 3789, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1962