Skip to content

1118 Parkview LaneToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Mar 11, 2019

Property Information

Block405.09
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,851
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
20%
Improvement Value:$327,800
80%
Total Assessment$409,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,462+5.2%
2024$7,094+2.6%
2023$6,914+0.4%
2022$6,883+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,851DeedBook 17411, Page 1815Recorded3/18/2019

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 13834, Page 99

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 10582, Page 1913

Property Sale

Sale
$126,500
DeedBook 5408, Page 408

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 4955, Page 770

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4535, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1966