Skip to content

1105 Glenwood RoadToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$223,720
Last Sale Date
Jan 15, 2015

Property Information

Block405.09
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,740
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
26%
Improvement Value:$255,100
74%
Total Assessment$343,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,248+5.2%
2024$5,939+22.5%
2023$4,847+0.4%
2022$4,826+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$223,720

From:

To:

Sq Ft1,740DeedBook 15999, Page 512Recorded2/4/2015

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 3588, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1964