Skip to content

1109 Glenwood RoadToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 27, 2017

Property Information

Block405.09
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,740
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
22%
Improvement Value:$279,700
78%
Total Assessment$360,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,568+5.2%
2024$6,244+25.3%
2023$4,982+0.4%
2022$4,961+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft1,740DeedBook 16203, Page 977Recorded10/1/2015

Property Sale

Sale
$262,900
DeedBook 11713, Page 116

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 3729, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1964