Skip to content

1094 Lakewood RoadToms River, NJ 08755

Built 1960

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jun 20, 2002

Property Information

Block405.11
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,353
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
32%
Improvement Value:$187,800
68%
Total Assessment$275,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,022+5.2%
2024$4,774-10.8%
2023$5,353+0.4%
2022$5,330+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 10897, Page 1822

Property Built

Built

Year Built: 1960