Skip to content

1088 Lakewood RoadToms River, NJ 08753

Built 1992

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Oct 14, 2005

Property Information

Block405.11
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,280
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
50%
Improvement Value:$155,500
50%
Total Assessment$309,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,636+5.2%
2024$5,357+17.9%
2023$4,544+0.4%
2022$4,524+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 12872, Page 1310

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 5235, Page 852

Property Built

Built

Year Built: 1992