Skip to content

110 West Cypress RoadToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Mar 28, 2013

Property Information

Block405.11
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,240
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,000
37%
Improvement Value:$264,900
63%
Total Assessment$421,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,683+5.2%
2024$7,303+9.4%
2023$6,676+0.4%
2022$6,647+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$318,000
DeedBook 15499, Page 1262

Property Sale

Sale
$97,290
DeedBook 4322, Page 663

Property Built

Built

Year Built: 1985