Skip to content

126 West Cypress RoadToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Oct 29, 1999

Property Information

Block405.11
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,427
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,000
45%
Improvement Value:$188,900
55%
Total Assessment$345,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,299+5.2%
2024$5,988+16.7%
2023$5,130+0.4%
2022$5,108+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5755, Page 38

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 4913, Page 410

Property Sale

Sale
$69,990
DeedBook 4300, Page 383

Property Built

Built

Year Built: 1985