Skip to content

117 West Cypress RoadToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$70,990
Last Sale Date
Aug 23, 1985

Property Information

Block405.11
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,312
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,000
46%
Improvement Value:$183,000
54%
Total Assessment$339,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,173+5.2%
2024$5,868+20.3%
2023$4,877+0.4%
2022$4,856+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$70,990
DeedBook 4337, Page 917

Property Built

Built

Year Built: 1985