Skip to content

111 West Cypress RoadToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 9, 2021

Property Information

Block405.11
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,624
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,000
45%
Improvement Value:$193,400
55%
Total Assessment$350,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,381+5.2%
2024$6,065+9.2%
2023$5,554+0.4%
2022$5,529+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,624DeedBook 18799, Page 1323Recorded11/30/2021

Property Sale

Sale
$293,815
DeedBook 14390, Page 51

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 4499, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1985