Skip to content

1082 June CourtToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$86,900
Last Sale Date
Dec 20, 1985

Property Information

Block405.11
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,719
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
47%
Improvement Value:$174,600
53%
Total Assessment$326,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,697+5.4%
2024$5,403+21.0%
2023$4,467+0.5%
2022$4,446+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$86,900
DeedBook 4381, Page 524

Property Built

Built

Year Built: 1985