Skip to content

1090 June CourtToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Mar 27, 2002

Property Information

Block405.11
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,800
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
43%
Improvement Value:$201,400
57%
Total Assessment$353,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,435+5.2%
2024$6,117+16.6%
2023$5,245+0.4%
2022$5,222+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 10844, Page 1006

Property Sale

Sale
$74,290
DeedBook 4339, Page 733

Property Built

Built

Year Built: 1985