Skip to content

3 Glenwood RoadToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
May 24, 2013

Property Information

Block405.11
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,365
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
29%
Improvement Value:$206,400
71%
Total Assessment$290,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,288+5.2%
2024$5,027+6.2%
2023$4,734+0.4%
2022$4,714+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,365DeedBook 15617, Page 254Recorded8/19/2013

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 10107, Page 614

Property Built

Built

Year Built: 1962