Skip to content

1084 California CourtToms River, NJ 08753

Built 1998

Last Sale Price
$337,000
Last Sale Date
May 25, 2007

Property Information

Block405.11
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,409
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,000
38%
Improvement Value:$246,200
62%
Total Assessment$397,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,233+5.2%
2024$6,876+17.5%
2023$5,852+0.4%
2022$5,826+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$337,000
DeedBook 13658, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$127,900
DeedBook 5545, Page 577