Skip to content

5 Glenwood RoadToms River, NJ 08753

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 4, 2026

Property Information

Block405.11
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,577
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,000
33%
Improvement Value:$214,800
67%
Total Assessment$320,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,842+5.2%
2024$5,553+3.3%
2023$5,378+0.4%
2022$5,355+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 11831, Page 1049

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 10196, Page 1871

Property Built

Built

Year Built: 1960