Skip to content

1087 California CourtToms River, NJ 08753

Built 1998

Last Sale Price
$129,900
Last Sale Date
Sep 24, 1998

Property Information

Block405.11
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,376
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
41%
Improvement Value:$212,900
59%
Total Assessment$360,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,572+5.2%
2024$6,247+17.4%
2023$5,321+0.4%
2022$5,297+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 5623, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1998