Skip to content

1079 North Carolina CourtToms River, NJ 08753

Built 1998

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Dec 26, 2015

Property Information

Block405.11
Lot67
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,451
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
42%
Improvement Value:$212,400
58%
Total Assessment$364,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,636+5.2%
2024$6,308+16.6%
2023$5,411+0.4%
2022$5,387+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$257,000

From:

To:

Sq Ft1,451DeedBook 16287, Page 528Recorded1/8/2016

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 12153, Page 1267

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 5560, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1998