Skip to content

1072 Lakewood RoadToms River, NJ 08753

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2024

Property Information

Block405.11
Lot74.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,749
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
43%
Improvement Value:$199,200
57%
Total Assessment$349,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,359+5.2%
2024$6,045-8.8%
2023$6,626+0.4%
2022$6,597+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$75,000
Sq Ft1,749DeedBook 19012, Page 1870Recorded5/2/2022

Property Sale

Sale
$299,900
DeedBook 12478, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 2005