Skip to content

36 Dover WalkToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Date
Nov 20, 1995

Property Information

Block405
Lot58
QualifierC0636
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class33
Description1F
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,008
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
45%
Improvement Value:$48,900
55%
Total Assessment$88,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,620+5.3%
2024$1,539+41.3%
2023$1,089+0.4%
2022$1,084+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5326, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1971