Skip to content

8 Dover WalkToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 5, 2000

Property Information

Block405
Lot58
QualifierC1108
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class33
Description1F
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,008
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
45%
Improvement Value:$48,900
55%
Total Assessment$88,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,370+6.3%
2024$1,289+53.1%
2023$842+0.6%
2022$837+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1971