Skip to content

Commons Way(Unit C0884)Toms River, NJ 08755

Built 1986
Commercial

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
May 30, 2023

Property Information

Block409
Lot18
QualifierC0884
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningO10
Sq Footage1,381
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
37%
Improvement Value:$169,300
63%
Total Assessment$269,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,904+5.2%
2024$4,662-20.7%
2023$5,882+0.4%
2022$5,856+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 19401, Page 1151Recorded6/9/2023

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 12564, Page 930

Property Sale

Sale
$139,150
DeedBook 5668, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$152,900
DeedBook 4376, Page 328