Skip to content

1091 West Whitty RoadToms River, NJ 08755

Built 2021

Last Sale Date
Apr 25, 2007

Property Information

Block410.01
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class10
DescriptionGREEN MEADOWS
Dwellings17
ZoningRHB
Sq Footage---
Acreage35.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$8,750,000
28%
Improvement Value:$22,050,000
72%
Total Assessment$30,800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$561,176+14.3%
2024$491,085+440.6%
2023$90,845+2931.4%
2022$2,997+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$674,000
DeedBook 13623, Page 1744

Property Sale

SaleMulti
$850,000
DeedBook 13623, Page 1756

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 11556, Page 1257

Property Sale

Sale
$154,900
DeedBook 5262, Page 249

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5148, Page 89