Skip to content

1399 Lakewood RoadToms River, NJ 08755

Built 1968

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 3, 2022

Property Information

Block410.01
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningLI
Sq Footage672
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
72%
Improvement Value:$61,900
28%
Total Assessment$221,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,108+5.2%
2024$2,953-24.8%
2023$3,929+0.4%
2022$3,912+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft672DeedBook 19062, Page 1235Recorded6/10/2022

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5122, Page 871

Property Built

Built

Year Built: 1968