Skip to content

21 Dugan LaneToms River, NJ 08755

Built 1975
Commercial

Last Sale Price
$2,900,000
Last Sale Date
Sep 13, 2024

Property Information

Block410.01
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningLI
Sq Footage6,128
Acreage2.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$281,300
40%
Improvement Value:$423,400
60%
Total Assessment$704,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,840+5.3%
2024$12,198-36.2%
2023$19,135+0.4%
2022$19,050+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,900,000
Sq Ft6,128DeedBook 19834, Page 237Recorded10/31/2024

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 11553, Page 547

Property Built

Built

Year Built: 1975