Skip to content

1415 Wallach DriveToms River, NJ 08755

Built 1982

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jun 22, 2010

Property Information

Block410.01
Lot54
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,406
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,000
33%
Improvement Value:$370,800
67%
Total Assessment$549,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,017+5.3%
2024$9,517+8.1%
2023$8,805+0.4%
2022$8,767+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$345,000
DeedBook 14635, Page 780

Property Built

Built

Year Built: 1982