Skip to content

1409 Wallach DriveToms River, NJ 08755

Built 1969

Last Sale Price
$411,000
Last Sale Date
Jun 2, 2023

Property Information

Block410.01
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,340
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
41%
Improvement Value:$207,200
59%
Total Assessment$351,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,399+10.0%
2024$5,818+6.1%
2023$5,486+0.4%
2022$5,461+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$411,000
Sq Ft1,340DeedBook 19459, Page 504Recorded8/14/2023

Property Sale

Sale
$33,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1969